Контроль забрудненості
Рекогносцирувальний контроль забрудненості довкілля проводиться в мінімальному об’ємі і тільки на найбільш представничих для даної території ландшафтах чи елементах якогось одного ландшафту, що відображає можливий вплив техногенних об’єктів, розташованих на цій території чи поряд з нею. Разом з цим спостерігаються контрольні елементи ландшафту, забруднення яких майже не залежать від техногенного оточення. Кожний компонент навколишнього природного середовища повинен мати інформаційну характеристику як в просторі, так і в часі, починаючи з визначення природно-історичних тенденцій їх змін, які відображають, в якому темпі і напрямку йде еволюція природного середовища як під впливом природної мінливості, так і від антропогенного навантаження. Тобто, кількість видів спостережень та обсяг даних повинен бути таким, щоб міг забезпечити моніторинговими даними, достатніми для розробки прогнозів та рекомендацій щодо оптимізації рішень, які приймаються з питань екологічної безпеки об’єктів. За оцінкою науковців Міжнародного інституту менеджменту навколишнього середовища (Швейцарія) щорічні втрати України від погіршення її екологічного стану становлять близько 15-20 % внутрішнього національного доходу і є одними з найбільших у світі. Головною причиною цього є неналежна увага до проблем довкілля. Належне функціонування Державної системи моніторингу довкілля має убезпечити Україну від таких втрат і скласти реальні передумови сталого розвитку України, забезпечивши основні компоненти її екологічної складової частини.
Набір інтелектуальних датчиків з універсальним блоком збору інформації призначений для систем автоматичного дистанційного моніторингу радіаційної, хімічної, пожежної і метеорологічної обстановки навколишнього середовища в районах розташування небезпечних об'єктів з попередньою обробкою інформації на місці в реальному масштабі часу і передачі її через канал зв'язку в екологічний центр для наступної обробки й ухвалення рішення.
Спектрометричний датчик гамма-випромінювання призначений для виміру радіаційного тла в діапазоні (0,03 - 1).10-5 Гр/година;
Хімічний датчик - для виміру змісту хімічно небезпечних речовин;
Метеодатчик - для виміру швидкості і напрямку вітру в діапазоні (0,4 - 64) м/с, задимленості - (0,01 - 0,5) м-1, температури - (- 40 - +50)0C, вологості - до 98%, тиску - (400 - 800) мм рт. ст.